نفت و گاز

کاربرد علم ژئوفیزیک در اکتشاف نفت و گاز

تمدن بشری بیش از یک قرن است که از نفت و گاز به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می‌کند و نفت و گاز برای دهه‌های دیگر نیز به عنوان منبع اصلی انرژی در اقتصاد جهانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. برای یافتن ذخایر جدید نفت و گاز در خشکی و فراساحل، بررسی‌های اکتشافی جدیدهمواره در حال انجام است. با حرکت به سوی آینده، فرصت‌های جدیدی مانند کاوش در زیر دریا نیز به مطالعات اکتشافی اضافه خواهد شد.

در صنعت نفت، داده های ژئوفیزیک نقش مهمی در اکتشاف و تولید نفت و گاز دارند. تصمیم گیری در مورد محل حفاری نیاز به لایه­ های اطلاعاتی مختلفی از محدوده مورد مطالعه دارد. از آنجایی که بیشتر ذخایر نفتی در اعماق سطح زمین مدفون هستند، ژئوفیزیکدانان با ساختن تصویر واضحی از آنچه در زیر سطح زمین است، روند اکتشاف نفت و گاز را تسهیل می­‌نمایند.

تکنیکهای ژئوفیزیکی مورد استفاده برای اکتشاف نفت از تجهیزاتی برای اندازه گیری مواردی مانند: جریان­های الکتریکی، ناهنجاری­های گرانشی و مغناطیسی، جریان گرما، روابط ژئوشیمیایی و تغییرات چگالی از اعماق زمین استفاده می­‌کنند. هر تکنیک مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را ثبت می‌کند که می‌توان از آنها برای یافتن هیدروکربن‌ها در زیر سطح زمین استفاده کرد.

کاربرد علم ژئوفیزیک در اکتشافات نفت و گاز، پیشگام تجهیز بنیان
کاربرد علم ژئوفیزیک در اکتشافات نفت و گاز

روشهای ژئوفیزیکی مورد استفاده در اکتشاف نفت

ردیفروشتجهیزات
1لرزه‌نگاریNODE , SPSEISw12 , SPS3
2مگنتوتلوریکMTU-5C
3مغناطیس سنجیGSM-19T
4گرانی سنجیCG6

برخی از پروژه های انجام شده

ردیفپروژهکارفرما
1تامین تجهیزات مگنتومتری جهت پروژه مطالعات ژئوفیزیک دشت آبادانشرکت عملیات اکتشاف نفت
2تامین تجهیزات مگنتومتری جهت پروژه مطالعات ژئوفیزیک مکرانشرکت پارس پتروزاگرس


Cresta Help Chat
Send via WhatsApp