بررسی زیرسطحی

بررسی-زیرسطحی

بررسی‌های زیرسطحی

علاوه بر سیمای ظاهری سطح زمین، درون آن نیز همواره در حال تحول است و به سبب منابع ارزشمندی که در دل خود جای داده، نیازمند بررسی، شناسایی و حفاظت می‌باشد. به منظور مطالعه و بررسی ساختارهای زیر زمین روش‌هایی ارائه شده که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مطالعات ژئوفیزیکی اشاره کرد. مبنای این روش شناسایی بی‌هنجاری‌هایی است که در زیر سطح زمین قرار داشته و خاصیت فیزیکی متفاوتی نسبت به پیرامون خود دارد. این بی‌هنجاری می‌تواند وجود یک ماده معدنی و یا آلودگی ناشی از فعالیت‌های انسانی باشد. این شرکت به عنوان تنها مرکز تخصصی ساخت و تعمیر تجهیزات ژئوفیزیکی در ایران در گروه بررسی‌های زیرسطحی خود مطالعات زیرسطحی خدمات ژئوفیزیک ارائه می‌نماید. فعالیت‌ها در این گروه در سه حوزه مختلف متمرکز شده است. حوزه اول مربوط به علوم زمین بوده که اکتشاف منابع آب و مواد معدنی به روش‌های مرسوم ژئوفیزیک انجام می‌گردد. در حوزه محیط زیست مطالعات شناسایی و بررسی آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعتی و معدنی و همچنین راهکارهای لازم ارائه می‌گردد و در حوزه انرژی فعالیت‌ها بر بررسی‌های زمین‌شناسی و زیرسطحی خطوط انتقال انرژی متمرکز است.

بررسی زیرسطحی

علوم زمین:
اکتشاف مواد معدنی، زیربنای اقتصاد و صنعت هر جامعه را تشکیل می‌دهند. در رسیدن به اهداف فوق، روش‌های مختلف تجزیه مواد معدنی، روش‌های ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی و فرآوری مواد انجام می‌گیرد. مطالعات و بررسی حرفه‌ای در زمینه اکتشاف ژئوفیزیکی منابع زیرزمینی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در این حوزه است. همچنین اکتشاف آبخوان‌ها و مکان‌یابی چاه آب جهت مصارف صنعتی و کشاورزی از خدماتی است که به صورت کاملا تخصصی صورت می‌پذیرد.بررسی‌های زیرسطحی اندیس‌های اکتشافی به منظور حفرگمانه، ترانشه و … به منظور کاهش ریسک اکتشاف، با استفاده از روش‌های ژئوفیزیکی از دیگر خدمات قابل ارائه در این حوزه است.

محیط زیست:
محیط زیست از ارکان توسعه پایدار در هر کشوری است. بنابراین برای توسعه پایدار صنعت و معدن کشور لازم است تا جنبه‌های محیط زیستی صنایع معدنی کشور (با توجه به اقیلم کشور) مورد شناسایی قرار گیرد. پساب‌های صنعتی از جمله مهم‌ترین منابع آلوده کننده آب و خاک می‌باشند. مطالعه و ردیابی منابع آلوده کننده محیط زیست، شناسایی مناطق آلوده و توزیع آلودگی در محل واحدهای صنعتی با استفاده از تجهیزات و ابزارهای مدرن از خدمات قابل ارائه می‌باشد. همچنین کنترل و رفتارسنجی سدهای باطله و سازه‌های لیچینگ از جمله سایر قابلیت‌های این حوزه است.

محیط زیست
انرژی

انرژی:
پس از تولبد نفت و گاز در چاه‌های بهره‌برداری و همچنین فرآوری آن در پالایشگاه، مسئله مهم انتقال آن می‌باشد. انتخاب مسیر انتقال انرژی وابسته به پارامترهای متعددی است که از جمله آن می‌توان به بستر زمین‌شناسی آن اشاره کرد. مطالعات و بررسی زمین‌شناسی بستر خطوط لوله انتقال نفت و گاز با استفاده از دانش ژئوفیزیک و بهره‌گیری از تجهیزات مدرن از مهم‌ترین خدمات قابل ارائه است. همچنین ارائه راهکارهای مناسب برای حفاظت خوردگی بر اساس زمین‌شناسی منطقه از سایر قابلیت‌های این حوزه می‌باشد.Cresta Help Chat
Send via WhatsApp